Az öntözőrendszer működése

2020-08-23

Az öntözőrendszer számos alkatrészének összehangolt működése által valósul meg az öntözés folyamata, mely lehetővé teszi a gyep, és növények felügyelet nélküli vízellátását.


3-Key-Steps-to-Help-You-Achieve-a-Beautiful-Lawn.png

Az öntözőrendszer alkatrészeiből szinte csak a szórófejek látszanak

 

Azok is csak az öntözés idejére emelkednek ki a földből, mégpedig a víznyomás hatására. A víznyomás attól jön létre, hogy valahol a föld alatt kinyit egy mágnesszelep, és a víz elkezd áramlani a szórófejekhez vezető csövekben. A mágnesszelep kisfeszültségű áram hatására nyit ki, amit az öntözésvezérlő ad neki.


Az öntözésvezérlő az öntözés elkezdésére programozott időpontban áramot ad az egyik mágnesszelepnek, mire az kinyit és átengedi magán a vizet, tovább a szórófejek felé. A fejek a víznyomás hatására kiemelkednek, és addig öntöznek, ameddig a vezérlő automatika el nem veszi az áramot a mágnesszeleptől.

 

A vízforrástól, - ami lehet hálózati víz vagy szivattyú - csöveken keresztül jut el a víz a mágnesszelepekhez, onnan pedig tovább a szórófejekhez, csepegtetőkhöz. A vizet szűrni kell, ugyanis ezzel eltávolíthatók a szelepekre, szórófejekre veszélyt jelentő szennyeződések. A vízforrástól a szelepekig tartó szakaszt fővezetéknek, a szelepek utáni szakaszt zónavezetéknek nevezzük. A csövek és az öntözőrendszer elemek között kötőelemek, ún. fittingek teremtik meg a hidraulikai kapcsolatot.


A rendszer további elemeiről Az automa öntözőrendszer elemei cikkben olvashat.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Név
E-mail
Adatkezelési tájékoztató